Free Web Space | BlueHost Review  

 آشنايی با آدرسهای IP در اينترنت و پيدا کردن IP خود و ديگران

 

آشنايی با آدرس های IP در اينترنت

 

     به محض حضور پيدا کردن هر کامپيوتری در اينترنت، آدرس منحصر بفردی به آن تعلق ميگيرد که از طريق آن کامپيوتر مذکور از ميان ميليونها کامپيوتر حاضر در اينترنت شناسايی گرديده و تشخيص داده می شود.به چنين آدرسی اصطلاحا آدرس IP می گويند.

۲۱۳.۲۱۷.۵۰.۱۵۳ نمونه ای از يک آدرس IP است.

     اين آدرس از ۴ بخش تشکيل شده که هر يک عددی از ۰ تا ۲۲۵ می باشد. آدرسIP در تمامی فعاليت های کامپيوتر با دنيای اينترنت مانند: (Download) کر دن يک فايل، گپ زدن (Chat)، نمايش صفحات وب و بسياری ديگر نقش اساسی دارد و به کار گرفته می شود.

     شما با اتصال به اينترنت توسط شرکتی که از Account آن استفاده می نماييد(ISP) آن شرکت با هر بار اتصال شما به اينترنت يکIP برای شما در نظر می گيرد که هر بار با بار ديگر متفاوت می باشد. در ضمن تعداد IPهای هر شرکت محدود می باشد.

 

چگونه می توانم آدرس IPی خودم را پيدا کنم؟

 

    برای اين کار کافيست پس از شماره گيری از طريق خط تلفن (Dial-Up) و بر قراری اتصلتان به ISP  و نهايتا حضور در اينترنت، مراحل زير را دنبال کنيد(اين کارها در ويندوز XP انجام پذير نيست):

 1. برروی گزينه ی Run در منوی Start ويندوز کليک کنيد.
 2. کادر محاوره ای Run ظاحر می شود. فرمان winipcfg را در داخل کادر متن تايپ کرده، سپس بر روی دکمه ی OK کليک کنيد.
 3. کادر محاوره ای با عنوان IP Configuration ظاهر می گردد و آدرس IPی فعلی شما در آن اعلام می شود. ملاحضه می کنيد که آدرس IPی شما در جلوی IP Address  نوشته شده است.

چگونه می توانم آدرس IPی متناظر با سايت وبی را پيدا کنم؟

 

     همانطور که قبلا اشاره شد با حضور پيدا کردن هر کامپيوتری به اينترنت، آدرس IPی منحصر به فردی به آن تعلق می گيرد.از آنجايی که به خاطر سپردن آدرس IP کمی دشوار است، عموما به جای آن از يک آدرس اسمی يا اصطلاحا آدرس URL استفاده می شود.برای مثال آدرس URL سايت مشهور !http://www.yahoo.com/ :Yahoo است. بطور قطع اين آدرس با يک آدرس عددی IP متناظر است که شما به راحتی می توانيد آن را پيدا کنيد. برای اين کار راههای زيادی وجود دارد، يکی استفاده از برنامه های کمکی و سودمندی است که در هک کردن کامپيوترها از راه دور استفاده می شوند( که بعدا در باره آنها صحبت خواهيم کرد).

     اما راه  ديگر پيدا کردن آدرس عددی IPی متناظر با هر آدرس اسمی URLای، استفاده از فرمان سودمند و مشهور Ping است. به زودی خود خواهيد يافت که اين  فرمان اساسا استفاده های بسيار ديگری به غير از فقط پيدا کردن آدرسIP دارد.

 

آشنايی و کار با فرمان Ping

 

     فرمان Ping بخشی از پروتکل Internet Control Message Protocol) ICMP) است که در اشکال زدايی شبکه هايی که تحت پروتکل TCP/IP کار می کنند مورد استفاده قرار می گيرد. ( اگر تا اينجا از صحبت های من چيزی سر در نياورديد هيچ اشکالی ندارد، اين مقدمه ی فنی را گفتم که حداقل يک بار نام اين پروتکل به گوشتان خورده باشد و چنانچه در آينده ی نزديک در حين خواندن مقاله ای در زمينه ی هک با نام پروتکل روبرو شديد، چندان با موضوع  بحث غريبه نباشيد ). اما به زبان ساده تر، Ping فرمانی است که شما به کمک آن می توانيد بسته های حاوی اطلاعاتی را به کامپيوتری در يک شبکه فرستاده و از کامپيوتر مذکور بخواهيد تا در صورت Online بودن ( حاضر بودن ) در شبکه، همان بسته های دريافتی حاوی اطلاعات اوليه يا هر جواب ديگری را که صلاح می داند، برای شما پس فرستاده، از اين طريق شما را از وضعيت Online و حضور فعالش در شبکه مطلع سازد. به عبارت ديگر از طريق فرمان Ping شما می توانيد چک کنيد که آيا کامپيوتری در آن لحظه ی خاص در محيط شبکه ای ( شبکه جهانی اينترنت ) حضور فعال دارد يا خير.

     از آنجايی که اولين گام در هک کردن هر کامپيوتری در اينترنت کسب اطلاع از وضعيت Online و حضور فعال آن در اينترنت است، از اين رو فرمان Ping يکی از فرمان های کليدی و اصلی هکرها به حساب می آيد. به اين ترتيب که هکر ها ابتدا با اجرای فرمان Ping يا اصطلاحا Ping کردن به يک کامپيوتر از حضور آن در اينترنت اطمينان حاصل کرده، سپس اقدام به برنامه ريزی برای هک کردن سيستم قربانی خود ميکنند.

     شيوه ی کار فرمان Ping که در محيط DOS اجرا می شود اينگونه است که وقتی شما آن را اجرا می کنيد يا همان طور که گفتم اصطلاحا به کامپيوتری Ping می کنيد، کامپبوتر شما ۴ بسته حاوی اطلاعات را به کامپيوتر مورد نظر ارسال کرده و منتظر می ماند تا در صورت Online بودن ( يا حضور فعال ) کامپيوتر مذکور در اينترنت، حداقل يکی از بسته های ارسالی، برگشت داده شده و دريافت شود. البته در اکثر موارد در صورت Online بودن کامپيوتر راه دور هر ۴ بسته برگشت داده می شوند.

     برای روشن شدن بيشتر مطلب تمرينی که در ادامه آمده را انجام دهيد:

 1. همانطور که اشاره شد فرمان Ping در محيط Dos اجرا می شود. بنابراين ما ابتدا بايد از محيط ويندوز به محيط Dos برويم. برای اين کار بر روی Start ويندوز۹۸ رفته سپس بر روی عبارت Programs رفته و سپس بر روی عبارت MS-DOS Prompt کليک کنيد.
 2. پنجره ی MS-DOS Prompt باز می شود. ملاحضه می کنيد که در حالت
 3. اتصال خود را از طريق Windows به اينترنت برقرار نموده، سپس فرمان Ping yahoo.com ( يا هر سايت ديگر ) را در DOS وارد نموده و Enter بزنيد. توجه داشته باشيد که تایپ کردن http://www لزومی ندارد.
 4. همانطور که ملاحضه ميکنيد آدرس عددی IPی متناظر با وب سايت www.yahoo.com مقابل Reply from ديده می شود. ( البته امکان دارد آدرس IPای که هر بار با اجرا کردن فرمان Ping بر روی کامپيوتر شما ظاهر می شود با آدرس IPی قبلی متفاوت باشد. اين امری کاملا طبيعی است، زيرا از آنجايی که عموما صدها يا حتی هزاران نفر به طور همزمان از سايت !Yahoo بازديد می کنند، برای آن که بتوان به همه ی بازديدکنندگان سرويس مناسبی ارائه کرد و هر يک دارای آدرس IPی منحصر بفردی هستند).

     همين حالا سعی کنيد تا به عنوان تمرين آدرس IPی چند سايت ديگر را پيدا کنيد. برای مثال ميتوانيد آدرس IPی سايت ISPای که از طريق آن به اينترنت وصل ميشويد را به دست آورده و آنرا با آدرس Ipای که در قسمت قبل با استفاده از فرمان winipcfg پيدا کرده بوديد مقايسه کنيد.

 

چگونه مي توانم آدرس IP فردی را پيدا کنم؟

 

     اين سوال بسيار مهمی است! در واقع اولين و ابتدا ترين گام در هک کردن يک کامپيوتر دانستن آدرس IPی آن است. ما در ادامه به معرفی اساسی ترين روش های ممکن برای پيدا کردن آدرس IPی کامپيوتری از راه دور خواهيم پرداخت. به هر حال مطمئن باشيد که از اين لحظه به بعد شما يک گام از بقيه ی جويندگان شيوه های مختلف هک جلوتر خواهيد بود،  زيرا به جرأت می توان گفت روش هايی که در ادامه به بررسی آنها خواهيم پرداخت را در هيچ سايت آموزش Hack نمی توان يافت.

     پيش از شروع کار اگر موافق باشيد، مايل هستيم تا شما همين ابتدای کار با فرمان مفيد ديگری که استفاده های بسياری دارد آشنا شويد.اين فرمان Netstat نام دارد.

 

استفاده و کار با فرمان Netstat

 

     فرمان Netstat يکی از فرمان های تحت DOS است که شما از طريق آن می توانيد علاوه بر آدرس IPی کامپيوتر خود، آدرس IPی هر کامپيوتر ديگری را از راه دور پيدا کنيد. همچنين حتی تشخيص دهيد که آيا کامپيوتر مذکور هک شده است يا خير! ( ما در ادامه راجب پورت و منظورمان از آن به طور مفصل صحبت خواهيم کرد).

     فرمان Netstat هم مثل هر فرمان تحت DOS ديگری سویيچ های بسياری دارد که عبارتند از:

NETSTAT [-a] [-e] [-n] [-s] [-p proto] [-r] [interval] Hamed & Navid

     لازم به ذکر است که ما در ادامه ی بحث تنها از يک سویيچ از همه بيشتر استفاده خواهيم کرد، اما در اينجا برای آنکه کارايی بقيه سوييچ ها را برای يک بار هم که شده مروری کرده باشيم، تا در صورت نياز، شما بتوانيد در آينده به عنوان مرجعی از آن استفاده کنيد، توضيحی در باره ی هر يک از سوييچ ها آمده که از نظرتان می گذرد.

     کارايی هر يک از سوييچ ها در جدول زير آمده است:

 

 

 

کارايی

سوييچ

تمامی پورت هايی که در وضعيت شنود (listening) به سر ميبرند به همراه بقيه اتصالات (connections) نشان می دهد.

a-

آمار اترنت (Ethernet) را نشان می دهد.

e-

آدرس ها و اعداد پورت ها را به فرم عددی نشان می دهد.

n-

تمامی اتصالت (connections) مربوط به پروتکلی که توسط proto مشخص شده را نشان می دهد.

p proto-

تمامی محتويات جدول مسير يابی (routing table) را نشان می دهد.

r-

آمار هر پروتکل را نشان می دهد. در حالت پيش گزيده آمار پروتکل های TCP،UDPو IP نشان داده می شود.

s-

آمار انتخابی را مجددا به نمايش در می آورد.

interval-

 

     از ميان تمامی سوييچ های بالا ما از همه بيشتر از سویيچ [n-] که در هک کردن هم کارايی بيشتری دارد استفاده خواهيم کرد.

 1. اتصال خود به اينترنت را بر قرار کرده و سپس بر روی گزينه MS-DOS Prompt که در شاخه Programs از منوی Start آمده Click کنيد.
 2. فرمان netstat -n را Type کنيد و Enter بزنيد ( دقت کنيد که ميان عبارات netstat و n- بايد فاصله وجود داشته باشد.
 3. ملاحضه می کنيد که در حالت طبيعی اگر بر روی کامپيوتری هيچ برنامه ای مثل: Yahoo Messenger , MSN Messenger و يا هر برنامه ديگری از اين دست که به محض کسب اطلاع از ورود کامپيوتر به اينترنت به طور خودکار اقدام به برقراری ارتباط می کنند اجراء نشده باشد، انتظار می رود که هيچ آدرس IP يا پورت باز شده ای بر روی کامپيوترتان وجود نداشته باشد. اما اگر با در نظر گرفتن موارد فوق در اين مقطع بر روی کامپيوتر شما آدرس IPای در اين پنجره آمده باشد، در اين صورت به احتمال زياد کامپيوتر شما هک شده و سرور هکی (Hack Server) هم بدون اطلاعتان بر روی آن نصب گرديده است. ما راجع به اين مسئله و چگونکی برخورد با آن بزودی صحبت خواهيم کرد، پس نگران نباشيد! اما همين حالا به خاطر بسپاريد که يکی از روش های اساسی و ابتدايی در شناسايی هک شدن يک کامپيوتر همين اجرای دستور netstat -n پس از حضور آن در اينترنت است که در اينجا به آن اشاره کرديم.
 4. در اين مرحله قصد داريم تا از طريق اجرا کردن نرم افزار پيام رسانی (Messenger) با عنوان Yahoo Messenger ارتباط خود با اينترنت را برقرار سازيم. بلافاصله پس از Sign in کردن ( وارد شدن ) به نرم افزار Yahoo Messenger يکبار ديگر فرمان netstat -n را اجرا کنيد.

ادامه دارد...